Článok

Keď má dieťa zachovaný Symetrický tonický šijový reflex

Vytvorené 13 október, 2019 o 1:45 pm Autor v Aktuality

Keď hovoríme o zdraví dieťaťa, správne držanie tela by malo patriť na prvé miesto. Správne držanie tela je rovnako dôležité ako dobré stravovanie, cvičenie a rozvíjanie mysle učením. Rovnako ako kvalitný spánok dáva dieťaťu energiu vykonávať aktivity na každodenné fungovanie, aj správne držanie tela je určitý spôsob, ako telo získava energiu, aby sa zabránilo nástupu únavy tela a možnému stresu.
 
Zlé držanie tela v detskom veku, je často dôsledkom zranenia alebo pádu. Niekedy sa na ňom podieľajú externé faktory, ako sú zlé spacie návyky (nevhodný matrac). Toto zlé držanie tela by mohlo mať vplyv na všetko v živote detí, od každodenných úloh až po učenie sa v triede. Vedeli ste však, že u dieťaťa môže zlé držanie tela signalizovať zachovaný Symetrický tonický šijový reflex (STNR)?
 
Symetrický tonický šijový reflex má dieťa prítomný krátko po narodení a potom sa znovu objaví vo veku 6 až 8 mesiacov. Postupne vymizne do 11 mesiacov. Tento dôležitý reflex je zodpovedný za protichodné pohyby hornej a dolnej časti tela. Pomáha dieťaťu s prípravou na plazenie a lozenie. V motorickom vývine je fáza lozenia veľmi dôležitá. Zaťaženie na rukách a kolenách pripravuje chrbticu na vystretie a vstávanie tak, aby sa dokázala vyrovnať s chôdzou. V tejto fáze života sa naučí spolupracovať zrakový systém a rovnováha dieťaťa. Koordinácia oko-ruka, ktorá sa vyvíja počas tejto fázy vedie k lepším schopnostiam čítania a písania, potrebných pre neskorší život. Deti ktoré majú problémy s čítaním a písaním v prvom roku života často preskočili fázu plazenia a štvornožkovania. Neskoršia prítomnosť STNR môže oplyvniť učenie dieťaťa. Nevyzretý STNR všeobecne prekáža v produkcii rytmických a koordinovaných pohybov. Prítomný STNR sťažuje dieťaťu sedenie v lavici s lakťami a bedrami v jednej rovine. Veľa detí s prítomným STNR pôsobí hyperaktívne pretože je pre nich obtiažne sedieť v kľude počas dlhšej doby. Zvyknú vstávať a opäť si sadať, pretože potrebujú uvoľniť svalové napätie spôsobené nedozretými dráhami v nervovom systéme, týkajúcich sa motorických reflexných okruhov.
 
Ak má dieťa STNR prítomný po dovŕšení 1. roku života, môžu sa vyskytnúť tieto symptómy:
 
– W sed
 
– slabá koordinácia rúk a očí, oslabené písanie a čítanie
 
– neohrabanosť pri jedení
 
– pri sedení sú nohy omotané o stoličku
 
– dieťa radšej pracuje v stoji
 
– problémy s prepisovaním z tabule
 
– zrakovo – motorické ťažkosti (spomalená konvergencia a/alebo akomodácia)
 
– problémy s koncentráciou a hyperaktivita