Koľko hodín by sme mali spať?

Spánok, taká samozrejmosť a predsa je to pre niekoho zbožné prianie, pre niekoho nutné zlo, či len rutina, ktorá musí byť. Stačí len sa dobre vyspať – aké jednoduché, však? Pre koľkých z nás to je sci-fi príbeh? Všetci samozrejme vieme, že nedostatok spánku negatívne vplýva nielen na naše zdravie, ale samozrejme na našu náladu a tak aj na okolie, v ktorom sme.

Koľko hodín by sme mali spať?

Vzhľadom na vek, odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)  nasledovné odporúčania:

A prečo je vlastne spánok dôležitý?

Spánok je nevyhnutný pre obnovu energie, regeneráciu tela ako aj spracovávanie informácií a podporu fyzického a mentálneho zdravi. Nedostatok spánku môže viesť k problémom s pamäťou, náladou a dokonca zvýšiť riziko vzniku vážnych zdravotných problémov. Kvalitný spánok je kľúčový pre optimálne fungovanie mozgu a imunitného systému. Nižšie uvádzame 8 ďalších dôvodov, prečo je spánok dôležitý.

 1. Spánok regeneruje: Spánok pomáha obnoviť energiu a dopĺňa zdroje tela, ktoré sú nevyhnutné pre fyzickú a mentálnu aktivitu.
 2. Zlepšuje pamäť a učenie: Počas spánku mozog konsoliduje spomienky a spracováva nové informácie, čo pomáha zlepšiť pamäť a učenie.
 3. Spánok podporuje kreativitu: Bolo preukázané, že spánok zlepšuje kreativitu a schopnosť riešiť problémy, čo umožňuje inovatívnejšie myslenie.
 4. Podporuje imunitnú funkciu: Výdatný spánok hrá kľúčovú úlohu pri podpore imunitného systému a pomáha telu bojovať proti infekciám a chorobám.
 5. Reguluje náladu: Nedostatok spánku môže viesť k zmenám nálady, podráždeniu a dokonca depresii.
 6. Udržuje zdravú váhu: Spánok pomáha regulovať hormóny, ktoré ovplyvňujú chuť do jedla a metabolizmus, čo uľahčuje udržiavanie zdravej váhy.
 7. Znižuje riziko chronických ochorení: Chronický nedostatok spánku bol spojený s vyšším rizikom chronických ochorení, ako sú cukrovka, ochorenia srdca a mozgová príhoda.
 8. Zlepšuje fyzický výkon: Spánok je nevyhnutný pre fyzický výkon, umožňuje telu opravovať a budovať svalovú tkáň a zlepšuje atletický výkon.

Tip na dobrú knihu

Tip: Audiokniha Prečo spíme sa veľmi dobre počúva na ceste do/z práce 🚗

Prečo spíme

Spánok patrí k najdôležitejším, ale najmenej pochopeným aspektom nášho života, zdravia a dlhovekosti. Donedávna vedci nedokázali odpovedať na otázky prečo spíme…

Autor: Matthew Walker

kniha: Martinus | Panta Rhei
e-kniha: Martinus | Panta Rhei
audiokniha: Audiolibrix

Niekoľko tipov, ako mať lepší spánok

Spánok okrem vyššie spomínaných bodov zlepšuje aj celkovú kvalitu života – výdatný a dostatočný spánok je nevyhnutný pre celkovú kvalitu života a umožňuje jednotlivcom cítiť sa viac odpočinutí, osviežení a produktívni. Aby ste aj vy mali lepší výkon a celkový pocit pohody, nižšie nájdete niekoľko tipov na zlepšenie spánku:

 • Snažte sa chodiť spať a vstávať v rovnaký čas každý deň, ideálne aj cez víkendy.
 • Vytvorte si relaxačnú večernú rutinu, ideálne žiaden stres pred spaním.
 • Vyhnite sa alkoholu pred spaním.
 • Pravidelne cvičte, ale pozor, nie tesne pred spaním.
 • Vyhnite sa používaniu elektronických zariadení ako tablet alebo mobilný telefón tesne pred spaním.
 • Pre lepší a výdatnejší spánok môže pomôcť aj užívanie magnézia.

Želáme nám všetkým teda dobrú noc – túto, aj všetky nasledujúce. 😇

obrázky: Pixabay

Koľko hodín by sme mali spať

Ďalšie zaujímavé články

Spoločenské stolové hry

Spoločenské stolové hry

Vonku začína byť chladnejšie, tak si trošku pripomeňme, aké úžasné veci nás môžu naučiť spoločenské