Peter Blythe – pár slov o metóde INPP

Sme veľmi radi, že vám môžeme sprostredkovať toto krátke video, na ktorom Peter Blythe – človek, ktorý INPP metódu vytvoril a dlhé roky budoval, preveroval hovorí o jej zrode, o princípe, na ktorom je postavená.

Veríme, že tak ako sme ho my vždy s nadšením a obdivom na prednáškach počúvali (boli by sme vydržali aj hodiny či dni), aj vás jeho pútavé rozprávanie zaujme a pomôže vám urobiť si základný obraz o tom, o čom vlastne tá metóda INPP, s ktorou pracujeme je.

Video nájdete na tomto linku!

Tu si môžete prečítať voľný preklad jeho rozprávania:
[box type=“info“]

„Príjemné popoludnie, ráno či večer, nech už je to vo vašom prípade akokoľvek!

Volám sa Peter Blythe a som psychológ v oblasti vývinu centrálnej nervovej sústavy (v pôvodnom znení: neuro-developmental psychologist).
Celý príbeh sa začal veľmi dávno, v marci v roku 1969, kedy som pôsobil ako lektor aplikovanej psychológie v Britskej škole pedagogiky a vzdelávania. Videl som inteligentné deti, ktoré mali mierne problémy rôzneho charakteru a nedokáali tak naplno prejaviť svoj potenciál, ukázať aké bystré v skutočnosti naozaj sú.
Som ten typ človeka, ktorý chce poznať odpoveď na otázku „Prečo?“. Nehovorte mi čo tým deťom je, aký probém majú … to je zrejmé …

… majú problém s čítaním … Ale prečo?
… majú problém s písaním … Prečo?
… nedokážu sa sústrediť … Prečo?!
… mnohé z nich sú nemotorné, motoricky menej obratné … Prečo?!!

Tak som sa vydal na dlhoročnú púť hľadania odpovede na dôležitú otázku „prečo tieto deti majú takéto problémy“.
Aby som celý ten dlhý príbeh trochu skrátil, pretože v skutočnosti trval mnoho rokov poviem, k akému záveru, ktorý už bol odvtedy aj dokázaný a uznaný za fakt, som prišiel. Tieto bystré deti majú zhluk primitívnych novorodeneckých reflexov, s ktorými sa na tento svet rodia ešte stále prítomný (zhluk = 3 reflexy a viac). Po narodení im reflexy pomáhajú počas prvých mesiacov života prežiť. Avšak miesto toho, aby boli v pravý čas ovládané a ovládnuté vyvíjajúcim sa mozgom, teda centrálnym nervovým systémom, tieto reflexy naďalej pretrvávajú aktívne. V závislosti od toho ktorý z nich pretrváva, môžu spôsobovať problémy s čítaním, písaním, problémy so sluchom a koncentráciou.

Bolo síce fajn, že sme k tomuto záveru prišli (trvalo to riadnych pár rokov), no prišla na rad ďalšia otázka: vieme s tým niečo urobiť? Pretože nikto v skutočnosti nevie prečo je tomu vlastne tak a ani nestačí vedieť odpoveď na otázku „prečo“, ak s tým nedokážeme urobiť vôbec nič.

Často počúvame rodičov hovoriť: „Mám dyslektické dieťa!“
A čo s tým možete urobiť? „No skúšajte naučiť ho čítať, skúšajte rôzne stratégie!“

Avšak tieto metódy nejdú celkom k jadru daného problému, nepátrajú po tom, čo ho zapríčiňuje. Som dosť starý na to (čo môžete jasne vidieť :-) ), aby som si ešte pamätal medicínu z čias, kedy fungovala na spôsob: „Nelieč symptómy, nájdi príčinu a lieč príčinu!“
A ja som si toto zobral za svoje na celý môj život.

Ďalším krokom teda bolo nájsť spôsob, ktorým by bolo možné dať mozgu akoby druhú šancu ovládnuť tieto novorodenecké primitívne reflexy a uložiť ich k spánku. Mimochodom, oni nikdy nezaniknú, nezmiznú. My iba chceme, aby sa uložili k spánku a neboli aktívne.
Následne sme prišli na to (čo sme časom aj dokázali), že akonáhle sa nám podarí primitívne reflexy potlačiť (uložiť k spánku) a naopak stimulovať tie reflexy, ktoré by mali mať plne rozvinuté a aktívne, väčšine deťom – to neznamená všetkým!, problémy miznú. Ktokoľvek vám povie, že na 100% garantuje účinnosť tejto metódy, rovno od neho utekajte, pravdepodobne sa na vás chystá iba zarobiť. Nič také ako 100% garancia neexistuje!

Toto je to, čím sme sa zaoberali a zaoberáme. V roku 1975 som založil INPP, čo je v podstate skratka Inštitútu neuro-fyziologickej psychológie tu u nás v Chestri v Anglicku. V roku 2000 som veľmi vážne ochorel, a tak Sally Goddard Blythe prevzala jeho riadenie. Napísala spústu kníh o tejto problematike. Pravdepodobne tá najlepšia z nich, resp. tá, ktorá sa najľahšie číta má názov „The Well Balanced Child“. Je ich však oveľa viac.

Dnes máme ľudí, ktorí používajú INPP reflexnú metódu v 19 krajinách sveta a výsledky sú naozaj dobré. Ak chcete vedieť viac, som si istý, že internet vám dokáže veľa povedať a poskytnúť vám všetky informácie, ktoré chcete a potrebujete nájsť.

Povedal som pre túto chvíľu všetko potrebné, a tak sa s vami nateraz lúčim :-)
Dovidenia!“

[/box]