Môže ísť napríklad o oneskorený vývin reči, alebo sa dieťa ťažko učí nové pojmy, ako sú napríklad názvy farieb, či písmena. Vyskytnúť sa môže aj odchylený vývin hrubej či jemnej motoriky (hádzanie lopty, narábanie s nožnicami, s lepidlom, držanie ceruzky ….)
Tak či onak dieťa s vývinovými problémami si spravidla vyžaduje viac pomoci.
Ak má vaše dieťa výrazne ťažkosti s vývinom, zrejme už boli identifikované v mladšom veku. Väčšina ťažkých porúch, ktoré si vyžadujú osobitný prístup, ako je mozgová obrna, downov syndróm či ťažké poruchy učenia, býva odhalená už v prvom roku života.
Iné vývinové poruchy sa však nemusia prejaviť skôr než medzi dva a pol až piatimi rokmi, lebo to je obdobie, keď sa očakáva že u dieťaťa sa prejavia nové zručnosti.
Napríklad ťažkosti s rečou a vyjadrovaním odborníci často nepovažujú za vážne do tretieho roka života, a často rodičom povedia povestne „to sa nebojte, on/ona z toho vyrastie“. To môže, ale aj nemusí byť pravda. A rana intervencia je pre správny vývin kľúčová. Ťažkosti so sluchom sa môžu výraznejšie prejaviť tiež v tomto veku.
Spozorovali ste, že má vaše dieťa oneskorený vývin (resp. niektoré veci mu idú menej dobre ako jeho rovesníkom) – zapracujte na tom. Ako?
V Centrum AVARE – sme špecializovaní odborníci na komplexný prístup k diagnostike a intervencii porúch učenia, správania a koncentrácie, oneskoreného vývinu a iných pridružených ťažkostí.
Pomohli sme veľkému množstvu klientov pomocou rôznych pohybových tréningov, sluchového tréningu, alebo najčastejšie kombináciou rôznych prístupov šitých na mieru.
TIPY na záver
- Zapíšte ho do škôlky
Stimulácia v materskej škole v predškolskom veku je pre dieťa mimoriadne dôležitá. Poskytne mu štruktúrované možnosti učenia, ku ktorým by ináč nemuselo mať prístup. Učí sa stýkať sa ďalšími deťmi. - Zmena bude pomalá
Vaše dieťa bude pravdepodobne postupovať veľmi malými, vytrvalými krôčikmi, ale vývoj bude viditeľný. Povzbudzujte ho k maximálnym výkonom , ale buďte realisti. - Buďte pyšní na svoje dieťa
Rutinné úspechy, ktoré ostatné deti a rodičia berú ako samozrejmosť, si môžu od vášho dieťaťa vyžadovať veľké úsilie. Máte teda právo byť naň pyšní, keď sa napríklad naučí abecedu, alebo spočítavať čísla. - Starostlivo sledujte jeho pokroky
Zabezpečte si pravidelný kontakt s triednym učiteľom dieťaťa bud prostredníctvom zošitka, alebo schôdzok. Musíte vedieť, ako postupuje, aké pracovné schémy používa a akú pomoc by ste mali poskytnúť doma.
Použitá literatúra: Richard C. Woolfson (predškolák)
Foto: pixabay.com